2004 Hyster H18.00Xm-12Ec
Quick Enquiry
Key Features and Details
- Year2004
- GVM—
- Boat TypeForklifts & Telehandlers
- Stock No.PS073
- Tare—
- ATM—
- Sleeps—
- Reg #—
Dealer Comments
Tare Weight kg: 37,780kg
MAKE: Hyster
Truck Weight: 24,500kg
MODEL NO: H18.00XM-12EC
Truck Length: 6,626mm
SERIAL NO: A214E02037B
Truck Width: 4,120mm
YEAR MODEL: 2004
Truck Height: 3,810mm
Mast Weight: 8,500kg
Spreader Weight: 5,500kg
HOURS: 10,723 (New Hour meter 1,048)
Carriage Width: 2,600mm
Carriage Length: 6,053mm
MAST Collapsed: 7,800mm
LOAD CENTRE: 1,200mm
Max Lift Height: 3 High
LIFT CAPACITY: 8,500kg @ 1,200mm
2 Stage FRONT TYRE: 12.00-24 Pneumatic 10bar
REAR TYRE: 12.00-24 Pneumatic
FUEL/ENGINE: Cummins Tier II
TILT Backwards: 4 Degrees, Forwards: 3 Degrees
FORKS/Spread: Elme 20/40 Vertical Twist
TRANSMISSION: Powershift ZF-ECH
PS073
A214E02037B
Tare Weight kg: 37,780kg
MAKE: Hyster
Truck Weight: 24,500kg
MODEL NO: H18.00XM-12EC
Truck Length: 6,626mm
SERIAL NO: A214E02037B
Truck Width: 4,120mm
YEAR MODEL: 2004
Truck Height: 3,810mm
Mast Weight: 8,500kg
Spreader Weight: 5,500kg
Carriage Width: 2,600mm
Carriage Length: 6,053mm
MAST Collapsed: 7,800mm
LOAD CENTRE: 1,200mm
Max Lift Height: 3 High